- Menu BIP
- ›
- Informacja o gminie
Informacja o gminie

1. Dane teleadresowe
Gmina Olszanka
Olszanka 16
49 – 332 Olszanka
pow. brzeski
woj. opolskie
2. Charakterystyka Gminy
Powierzchnia - 92,6 km2
Ilość mieszkańców - 4.970
Liczba sołectw - 10
· Czeska Wieś - 404 mieszkańców
· Gierszowice - 341 mieszkańców
· Jankowice Wielkie - 746 mieszkańców
· Janów - 314 mieszkańców
· Krzyżowice - 559 mieszkańców
· Michałów - 511 mieszkańców
· Obórki - 318 mieszkańców
· Olszanka - 449 mieszkańców
· Pogorzela - 553 mieszkańców
· Przylesie - 775 mieszkańców
Położenie
Gmina Olszanka jest wspólnotą samorządową, którą tworzą mieszkańcy, zamieszkujący środkowo zachodnią część województwa opolskiego o powierzchni 92,6 km2 tj. 0,9% powierzchni województwa. Południowo – wschodnia część Gminy położona jest w obrębie korytarza ekologicznego doliny Nysy Kłodzkiej. Pozostała część Gminy dzięki dwóm korytarzom ekologicznym – Doliny Pępickiego Potoku i Doliny Przyleskiego Potoku, posiada powiązania z węzłowym obszarem europejskim jakim jest Dolina środkowej Odry. Od strony północnej Gmina Graniczy z Gminą Skarbimierz, od wschodu z Gminą Lewin Brzeski, od południowego wschodu z gminą Niemodlin, od południa z gminą Grodków, a od zachodu z Gminą Wiązów w województwie dolnośląskim.
Układ komunikacyjny
Bardzo korzystna sieć drogowa, autostrada A-4 Zgorzelec-Medyka, ze zjazdem przy w okolicach wsi Przylesie oraz miejscami obsługi podróżnych we wsi Jankowice Wielkie i Wierzbnik. Zjazd na węźle przyleskim jest usytuowany dokładnie w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Opolem dwoma miastami wojewódzkimi oddalonym od siebie o
Zaopatrzenie w wodę
Gmina jest zwodociągowana w 100%, połowa wodociągów została wykonana na przestrzeni pięciu ostatnich lat . Woda pobierana jest z ujęć głębinowych, które w sposób wystarczający zabezpieczają w zdrową i dobrą wodę obecnych odbiorców. Ponadto przez gminę przebiega kanał przerzutowy wody pitnej z Nysy Kłodzkiej dla miasta Wrocławia, a także znajdują się na terenie naszej gminy w obrębie miejscowości Gierszowice i Krzyżowice ujęcia głębinowe stanowiące główne źródło wody pitnej dla mieszkańców miasta Brzeg i okolicznych wsi.
Gospodarka ściekowa
Gmina jest na ukończeniu kanalizowania sanitarnego, w pełni skanalizowane są cztery miejscowości Czeska Wieś, Gierszowice, Michałów i Jankowice Wielkie. Przy udziale środków ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, kontraktu wojewódzkiego i przy udziale miasta Brzeg wykonano kanalizację sanitarną w Miejscowościach Obórki i Przylesie. W 2006 roku zostanie ukończona budowa kanalizacji sanitarnej w pozostałych miejscowościach i wszystkie one zostaną włączone do systemu oczyszczania miasta Brzeg. Dzięki temu możliwy będzie odbiór ścieków z miejscowości Gminy Olszanka do oczyszczalni w Ptakowicach stanowiącej własność Gminy i eksploatowanej przez Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej ( trzy miejscowości), Gierszowicach (jedna miejscowość) oraz do oczyszczalni w Brzegu będącej własnością Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu (sześć miejscowości).
Zasilanie elektroenergetyczne
Stan sieci średnich oraz niskich napięć jest dobry i pokrywają one w obecnej chwili istniejące zapotrzebowanie . Jednak z uwagi na projektowane tereny do intensywnego zainwestowania w rejonie węzła przyleskiego oraz Jankowic Wielkich i Czeskiej Wsi będą wymagały dodatkowych przedsięwzięć inwestycyjnych dla zabezpieczenia przewidywanego, zwiększonego poboru mocy. Zakład Energetyczny już przystąpił do programowania kierunków inwestycyjnych.
Telekomunikacja
Na terenie gminy położony jest kabel światłowodowy i uruchomiona została nowa centrala telefoniczna zabezpieczająca w pełni zapotrzebowanie mieszkańców oraz wszystkich podmiotów gospodarczych w pełny i aktualnie najnowocześniejszy serwis usług telekomunikacyjnych: sieć internetowa, przesyłanie wizji, ISDN i inne
3. Podstawowe informacje o gospodarce gminy
Rolnictwo
Gmina Olszanka ze względu na swoje położenie oraz na wieloletnie tradycje jest gminą głównie rolniczą i głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest praca w rolnictwie. Na terenie gminy Olszanka przez osoby fizyczne prowadzonych jest 726 gospodarstw rolnych, w tym jedno gospodarstwo jako spółka cywilna o obszarze
Na terenie gminy działa także 14 gospodarstw rolnych prowadzonych przez osoby prawne i łączna powierzchnia tych gospodarstw to
§ Spółki z o.o. powierzchnia
§ Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne powierzchnia
§ Agencja Nieruchomości Rolnych powierzchnia
§ Parafie powierzchnia
§ Lasy Państwowe powierzchnia
Gospodarstwa na terenie gminy charakteryzują się wysoką kulturą rolną, wydajnością i innowacyjnością. Rolnicy indywidualni odstępują od produkcji zbóż czy uprawy buraków. Jest tu wielu plantatorów rzepaku, a także następuje zmiana profilu produkcji na warzywno – owocową co pozwala na dywersyfikację struktury upraw wśród rolników indywidualnych.
Działalność Gospodarcza
Na terenie Gminy jest zarejestrowanych 231 osób prowadzących działalność gospodarczą. Dominującą formą działalnością wśród mieszkańców jest handel i drobne usługi.
Na terenie gminy mają swoje placówki:
§ Poczta Polska w Olszance i Przylesiu.
§ Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów w Pogorzeli świadczy on usługi bankowe dla dużej części tutejszych mieszkańców.
§ Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu posiada tutaj kanał przerzutowy wody z Nysy Kłodzkiej wraz z szeregiem urządzeń i pomp.
§ Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu ze stacją uzdatniania wody dla miasta Brzeg i systemem studni głębinowych.
Tereny inwestycyjne
Gmina Olszanka stara się przygotować do zainwestowania atrakcyjne tereny w obrębie węzła autostradowego w Przylesiu. W tym celu sporządzono dla
- przetwórstwa rolno-spożywczego
- usług transportowych i spedycji
- usług budowlanych
- innych rodzajów przemysłu z wykluczeniem uciążliwych dla środowiska.
Gmina stara się doprowadzić w ten obszar wszystkie media, wybudować drogę łączącą te obszary z drogą wojewódzką w celu umożliwienia szybkiego i bezkolizyjnego ruchu na drodze wojewódzkiej w pobliży autostrady.
Na obszarze wsi Przylesie w bezpośredniej bliskości rezerwatu przyrody przygotowane także zostały działki pod budownictwo jedno i wielorodzinne. Tereny te mogą stanowić „sypialnie wielkiej aglomeracji jaką jest Wrocław, gdyż dojazd do węzła bielańskiego nie zajmuje więcej jak 20 minut.
Gmina posiada również szerg nieruchomości na całym terenie w tym obszar byłego przedsiębiorstwa przemysłu Rolnego z bocznicą kolejową przylegającą do drogi wojewódzkiej.
Bezrobocie
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzegu na dzień 31.07.2007 r. zarejestrowanych jest 308 osób bezrobotnych z terenu gminy Olszanka, z czego 44 osób pobiera zasiłek dla bezrobotnych. Wśród osób bezrobotnych 57,0% stanowią kobiety. Na terenie powiatu brzeskiego stopa bezrobocia wynosi 21,5% zgodnie z danymi PUP na dzień 31.07.2007r.
II. Osoby zarządzające gminą.
Rada Gminy Olszanka – złożona z 15 osób
Przewodnicząca Rady Gminy - Wanda Galant
Wójt Gminy Olszanka - Aneta Rabczewska
Sekretarz Gminy Olszanka - Ewa Rosińska
Skarbnik Gminy Olszanka - Joanna Kopij
Wersja XML